درباره جیپور درباره جیپور بیشتر بدانیم

جیپور

جایپور یا همان جیپور که به دلیل ساختمان های زیاد صورتی رنگی که دارد به شهر صورتی معروف است. جیپور یکی از شهر های تاریخی در هند است که جمعیتی حدودا 1/3 میلیون نفری را در خود جای داده است . آگرا و جیپور دو شهر توریستی محبوب در هند هستند و طرفداران زیادی به خاطر مکان‌های دیدنی و تاریخی زیبایش دارد. معماری زیبا، فرهنگ غنی،  پارچه ها و جواهرات درخشان گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به جیپور می کشاند. این شهر در شمال غربی کشور هند واقع است.

شهر جیپور آب و هوای گرمی دارد ، اما ماه های اکتبر تا مارس (آبان تا فروردین) را می توان به عنوان بهترین زمان برای سفر به این شهر معرفی کرد. زبان رایج در جیپور هندی و راجستانی ؛ و واحد پول آن روپیه است .این شهر تقریبا دو ساعت با تهران اختلاف زمانی دارد .

دیدنی های جیپور

قلعه آمبر (Amer Castle) 

این قلعه که در کنار دریاچه ی مائوتا قرار دارد از سنگ ماسه های قرمز و مرمر درست شده است و نمای زیبایی را برای جذب گردشگران دارد .

 

قصر سیتی پالاس (City Palace)

قصر سیتی پلاس از دو قصر ( مبارک محل و چندرا محل) ، ساختمان ها و باغ های زیادی تشکیل شده . در گذشته ماهاراجا در این قصر حکومت میکرده است .

جانتار مانتار (Jantar Mantar)

جانتار مانتار که در کنار قصر سیتی پلاس  میباشد ، یکی از دیدنی ترین رصدخانه ی نجوم جهان است. این رصدخانه سه قرن پیش برای دیدن خسوف و کوسف ، زمان سنجی و رصد آسمان بنا شده است.

 

عبادتگاه گالتاجی (Galtaji)

گالتاجی یک عبادتگاه قدیمی در بین تپه های اطراف جیپور است ؛ که به دلیل داشتن چشمه های آب فراوان از جاذبه های بزرگ گردشگری جیپور میباشد .

 

هوا محل (hawa Mahal)

قصر هوا محل 953 پنجره دارد و در سال 1799 ساخته شده است و محلی برای زنان خانواده های سلطنتی بود که بدون آنکه دیده شوند بتوانند جشن ها و فستیوال ها را تماشا کنند .

 

غذا های جیپور

به راستی که واژه ی هنر آشپزی بیانگر کامل و جامع فرهنگ جیپور است. غذاهای مشهور این شهر در طول سالیان توانسته تا محبوبیت زیادی برای این شهر کسب کند. تعدادی از غذاهای معروف این شهر را به شما معرفی میکنیم .

 

دال باتهی چورما  (Dal Bati Churma)

دال باتهی چورما ، ترکیبی از 3 نوع غذا است که محبوبیت زیادی در این شهر دارد و  یکی از غذاهای اصلی عروسی های جیپور است .

پیاز کی کاچوری (Pyaz Ki Kachori)

نوعی اسنک که از شیرینی سرخ شده با پیاز ادویه‌دار درست شده و یکی از صبحانه های محبوب در هند به شمار میرود .

گاته کی سبزی (Gatte ki Sabzi)

این غذا متشکل از آرد نخودچی است که سس تند مخصوص خورده میشود.

 

مراکز خرید و تفریحی

 

مرکز خرید گانپاتی پلاز (اGanpati Plaza)

گانپاتی پلاژ یک مجموعه ی تجاری قدیمی است که تقریبا 200 فروشگاه و تعداد زیادی از برند ها ، فودکورت و مراکز تفریحی در آن موجود است . این مرکز به دلیل خدمات عالی مورد توجه گردشگران است .

مرکز خرید کریستال پالم (Crystal Palm)


کریستال پالم یکی از بزرگترین مراکز تجاری در جیپور است . این مرکز در 4 طبقه با تعداد زیادی فروشگاه و رستوان ، سینما و فودکورت میزبان گردشگران است .


مرکز تجاری ورلد ترید پارک (World Trade Park)


جدیدترین مرکز تجاری و تفرحی در جیپور که بهترین برند ها در این مرکز نمایندگی دارند . از جاذبه های این مرکز تجاری ، رستوران زیر آب و مراکز تفریحی آن است .


 

از دیگر مراکز خرید جیپور میتوان به مرکز خرید کریستال کورت ، مرکز خرید سیلور اسکوئر ، مرکز خرید اپکس مال ، مرکز خرید سارائوگی مانشن ، مرکز تجاری گلچا ، مرکز خرید سیتی پالس ، مرکز خرید برج وایباو ، مرکز خرید تریتون ، مرکز خرید خورشید و ماه ، مرکز خرید برج گاورو و ... اشاره کرد .

بهترین‌ هتل‌ها مهترین بهترین‌ هتل‌ها